Zwiedzam świat



Dane:
Odtworzeń: 41125
Czas: 7m 41s
Opinie: 2955
Reakcje: 71
Opis: Czyli podróż po Mapach Google w poszukiwaniu śladów średniowiecza. Subskrybuj kanał: http://www.youtube.com/user/rgajda?sub_confirmation=1 Odwiedź nas na https://www.facebook.com/architectureisagoodidea Architecture is a good idea - nasze tematy to ar .

- Aż spojrzałam na swoje miasto, choć wiem, że to miasto historyczne. I tak, jest niewidoczny zabytek. Dzierżoniów nawet ze swoimi murami obronnymi :D
- Thx !
- Na tej stronie też widziałem icomprint.pl, zawsze to jest też przydatne.
- Fantastyczna historia jest wsi (miasta) Miedzianka polecam poszperać w necie a moze powstanie film w Waszym wykonaniu
- Polecam przyjrzec sie planowi Frampola. https://goo.gl/maps/AeUfDYjWoow2BuaV8
- co takie krótkie te odcinki?
- Świetna seria! Czekam na więcej. 💖
- Lanckorona jest niesamowita. Może osobny odcinek o niej?
- No to zagadka w takim razie - Jak to się stało, że w Łowiczu są dwa rynki, z czego jeden jest... trójkątny ? :)
- Pozostałości ciekawego założenia można znaleźć w Starym Sączu. Obecny rynek i układ ulic wokół niego to efekt lokacji na prawie magdeburskim z 1358 roku, ale patrząc na plan miasta, widać stare założenie z połowy XIII wieku powstałe na zasadach węgierskich, które trafiły tu zapewne za sprawą księżnej Kingi. Ulice Sobieskiego i A.Mickiewicza tworzą wrzeciono pośrodku którego znajdował się kościół parafialny. Miasta założone na takiej kanwie, można zobaczyć na sąsiednim Spiszu. https://goo.gl/maps/KgHxfjsDniC2
- Taka ciekawostka: W moim rodzinnym mieście, Skierniewicach stoi kościół "farny" św. Jakuba. I rzecz ciekawa, stoi na kolistym placu-cmentarzu na skarpie nad rzeką. A koło niego jest krótka uliczka wychodząca na trójkątny plac św. Floriana. A na dodatek, koło kościoła wciąż biegnie dziwaczna, wąska uliczka dochodząca do pieszej kładki przez rzekę. To może być stara przeprawa. Skierniewice jako miasto zostało lokowane 19 lutego 1457 i wtedy wytyczono rynek i układ uliczek. A to dziwne rozwiązanie wyraźnie zaburzyło regularność siatki ulic nowo lokowanego miasta. Myślę, że okrągły plac kościoła to może być pozostałość po niegdyś tu położonym gródku pierwszych Piastów.
- Ten film ma przesłanie. Czy będzie jakiś o polskich miastach, które są właśnie takie spójne jak pod koniec tego odcinka?
- 0:07 Moja okolica :-)
- Warto zerknąć na Frampol na Lubelszczyźnie. Dość unikalny w skali krajowej układ urbanistyczny.
- Człowieku, nie ma lepszego kanału na polskim YT.
- Obejrzałam większość filmów AIAGI. wiele tematów mnie zainteresowało. W tym materiale dowiedziała się o tym jak kształtowały się miasta :) rzeczywiście nie zwracałam na to uwagi ale w większości miast jest wydzielony rynek. Ja pochodzę z Ełku, w którym nie ma takiego miejsca. Tym bardziej zaczęłam się zastanawiać jak kształtowały się ulice w tym mieście w dawnych czasach. Ulice trochę przypominają mi zabudowę "grzebieniową" charakterystyczną miastom nadwodnym. Jednak nie było tu portów a jezioro przy, którym znajduje się Ełk chyba nie kształtowało handlu i wydaje mi się że nie przynosiło zysków miejscowej ludności. ;)
Przypomniała mi się też pewna sytuacja: w dawnych czasach ;) jak byłam o wiele młodsza wraz z koleżanką spacerowałyśmy nad jeziorem. W pewnym momencie zaczepili nas jacyś turyści z zapytaniem "gdzie w tym mieście jest rynek?"Byśmy bardzo zadziwione, że tez akurat miejscowy bazarek czynny tylko w piątki i niedziele wzbudza takie zainteresowanie :) oczywiście po czasie domyśliłyśmy się o jaki rynek chodzi. A dziś już wiem czemu większość miejscowości zawiera taką przestrzeń :)
- Świetny kanał, gratuluję profesjonalizmu ;)
- Czy Pana można zaprosić do innego miasta, żeby opowiedział Pan o ciekawostkach w jego architekturze ?
- Na wsi w niektórych miejscach nieużytków widać zniszczone ślady studni - dają do myślenia w kontekście historycznym - Dziwne uczucie, że ktoś kiedyś zamieszkiwał ten teren który teraz jest zarośnięty drzewami i krzakami.
- Warto zauważyć, że Łomża straciła bardzo dużo z zabytkowej siatki ulic podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. oraz II WŚ. Kilkukrotnie przez Łomżę przebiegał front, który zrównał całe miasto z ziemią. Nie byłoby też Cudu nad Wisłą, między innymi dzięki Łomży, bo to właśnie na linii Narwi, batalion zapasowy 33 Pułku Piechoty opóźnił czerwoną zarazę, co dało czas Marszałkowi na przygotowanie się, a Węgrom na dostarczenie nam amunicji :-)
- Racibórz także jest średniowiecznym miastem z wyraźnym podziałem na rynek i równoległe do siebie, odchodzące od niego ulice ;) i zachowały się nawet fragmenty murów miejskich oraz zamek piastowski :)